EKG je izumio Willem Einthoven još 1901.godine i za to je 1924. godine dobio Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu
EKG ili Elektrokardiogram je brza, jednostavna i bezbolna metoda pri kojoj se električni impulsi srca mjere i zapisuju na papirnatu traku, a analiza istih pomaže dovesti do značajnih podataka u dijagnostici bolesti srca.
EKG ukazuje na mnoge kardiološke dijagnoze, kao što su:
- promjene nastale zbog srčanih grešaka ili nereguliranog tlaka,
- aritmija (poremećaj srčanog ritma),
- ishemija miokarda (nezadovoljavajuća opskrba srca kisikom i krvlju),
- poremećaji srčanog ritma,
- nezadovoljavajuća opskrba srca kisikom i krvlju,
- prekomjerno zadebljanje srčanog mišića,
- predisponirajuća stanja sinkope te može otkriti
- znakove popuštanja srca ili promjene na srčanom mišiću u obliku ožiljaka.
Kako se pripremiti za pretragu?
EKG snimanje se provodi u ležećem položaju i traje 10 minuta. Na stijenku prsnog koša postavlja se šest elektroda ispred srca te elektrode na obje ruke i lijevu nogu, dok se na desnu nogu obično spaja elektroda koja služi kao uzemljenje. Za bolju provodljivost, prethodno postavljanju elektroda, potrebno je kožu navlažiti elektroprovodnim gelom ili vodom. Prije snimanja potrebno je osloboditi prsni koš i donje dijelove ekstremiteta, a za vrijeme same pretrage morate mirovati.
U zdravstvenom centru NovaMed pretraga elektrokardiogramom izvodi se kao samostalna pretraga, u sklopu internističkog i kardiološkog pregleda, te kao sastavni dio sistematskih pregleda.