Pod metaboličkim bolestima kostiju podrazumijevamo oštećenja ili promjene oblika, čvrstoće te sastava kosti. Nastaju zbog poremećaja mineralnog sastava kosti – kalcija, fosfora i magnezija.
Koštani sustav, koji se ujedno naziva i mišićno-koštani sustav, središnji je okvir našeg tijela. Sastoji se od kostiju i vezivnog tkiva, uključujući hrskavicu, ligamente i tetive. Koštani sustav, osim što pruža ljudski oblik tijela i osobine, olakšava kretanje, proizvodi krvne stanice, štiti i podupire vitalne organe, skladišti i oslobađa minerale i masti (osobito kalcij i fosfor), te djeluje kao sustav poluga.
Bolesti koštanog sustava su široko zastupljene u ukupnoj populaciji te uvelike smanjuju kvalitetu života pojedinca. Održavanje zdravog koštanog sustava je od iznimne važnosti jer ne samo da nam omogućuje kretanje, nego ima i ključnu ulogu u zaštiti naših unutarnjih organa. Na zdravlje koštanog sustava utječe više različitih faktora kao što su genetika, zdrave prehrambene navike (unos dovoljne količine kalcija, fosfora, vitamina D), hormoni, starenje, tjelovježba itd.
Osteoporoza je metabolička bolest karakterizirana smanjenom masom i gustoćom koštanog tkiva, te povećanom lomljivošću kostiju. Veličina koštane mase procjenjuje se denzitometrijom, pri čemu se mjeri gustoća minerala u kosti. O osteoporozi se govori ako je koštana gustoća manja za više od 2,5 standardne devijacije (SD) koštane mase populacije iste rase i spola. Pri manjem gubitku koštane gustoće od -1 do -2,5 SD govorimo o osteopeniji. Osteoporoza je bolest starije populacije – najzastupljenija je kod žena u postmenopauzi i starijih muškaraca.
Uzroci osteoporoze su različiti, a uključuju: starenje, nizak indeks tjelesne mase, ženski spol, postmenopauza, etničko porijeklo, niska mineralna gustoća kostiju, nedostatak vitamina D i nizak unos kalcija, pušenje, zlouporaba alkohola, dugotrajno uzimanje određenih lijekova itd. Osteoporoza je tiha bolest jer nema očitih simptoma dok ne dođe do prijeloma, koji se najčešće javljaju na kuku, kralješcima i podlaktici. Prijelom može biti spontan, ali obično je posljedica nagle kretnje tijela ili podizanja teškog tereta.
Liječenje osteoporoze usmjereno je prema poticanju stvaranja kosti i smanjenju njene razgradnje. U tu se svrhu bolesnicima preporučuje umjerena tjelesna aktivnost, te prehrana bogata bjelančevinama, mineralima i vitaminima, osobito D vitaminom. Od lijekova koriste se oni koji smanjuju razgradnju kosti – bisfofonati (alendronat) i lijekovi koji potiču stvaranje nove kosti (fluoridi, anabolni steroidi, kalcitonin i D vitamin).
U okviru endokrinološke ambulante Zdravstvenog centra NovaMed prof. dr. Mirko Koršić, koji ima bogato iskustvo s koštanim metaboličkim bolestima, provodi liječenje bolesti koštanog sustava: osteoporoze (poremećaj skeleta kojeg karakterizira smanjena čvrstoća koštanog tkiva zbog čega su kosti podložne lomljenju i na manju traumu), osteomalacije (poremećaj mineralizacije kostiju, nakon završetka rasta), hipovitaminoze D (nedostatak vitamina D).