U osnovi je hipHipertenzija je tiha, podmukla bolest, koja godinama ne mora pokazivati nikakve simptome. Tek kada se manifestiraju oštećenja na raznim organima, najčešće na srcu, mozgu, bubrezima ili očima, zamijete se i visoke vrijednosti krvnoga tlaka. Dijagnoza hipertenzije postavlja se kada je krvni tlak viši od 140/90 mmHg u mirovanju, kroz dulje vrijeme.
U osnovi je hipertenzija najčešće esencijalna, što znači da se ne može otkriti bolest nekog od organskih sustava koji reguliraju tlak. Radi se jednostavno o poremećenoj ravnoteži, u kojoj svi čimbenici kontrole u nekoj mjeri zakazuju u svojoj funkciji. Rijetko, u oko 5% slučajeva, radi se o sekundarnoj hipertenziji, kada je uzrok visokom krvnom tlaku bolest nekog vitalnog organa, najčešće bolest bubrega, tumori nadbubrežne žlijezde, ali i korištenje nekih lijekova.
SIMPTOMI HIPERTENZIJE:
Povišeni tlak godinama ne boli i ne mora pokazivati simptome. No ponekad i vrlo rano, bolesnici s povišenim krvnim tlakom osjećaju neke od simptoma hipertenzije:
- bol i pritisak u glavi,
- crvenilo lica,
- umor,
- smetenost,
- mučnina,
- pretjerano znojenje,
- uznemirenost,
- osjećaj lupanja srca,
- zujanje u ušima,
- krvarenje iz nosa,
- smetnje vida.
Ukoliko ste primjetili simptome hipertenzije, dobro je obratiti se liječniku te otići na kontrolu kardiologu koji će vjerojatno uputiti na pretragu HOLTEROM. Liječnik može uputiti na ovu pretragu ako pacijent ima povišen krvni tlak ili krvni tlak koji značajno oscilira tijekom dana, granične vrijednosti krvnog tlaka, oštećenje bubrega, srca, mozga ili krvnih žila, pad krvnog tlaka pri stajanju (ortostatsku hipertenziju), povišen “gornji” (sistolički) tlak, a normalan “donji” (dijastolički) tlak, simptome “arterijske hipertenzije bijele kute”, (fenomena pri kojem je krvni tlak povišen kada se mjeri u liječničkoj ordinaciji, a normalan kad se mjeri kod kuće), kada osjeća omaglicu i povremene gubitke svijesti, znakove otpornosti na neki lijek ili dijabetes.
Holter tlaka, Holter RR-a ili KMAT (kontinuirano mjerenje arterijskog tlaka) je metoda mjerenja krvnog tlaka malim prijenosnim uređajem tijekom 24 sata.
Pretraga se provodi u normalnom, svakodnevnom okruženju pacijenta. Pacijentu se u zdravstvenoj ustanovi postavlja digitalni holter-uređaj: manšeta uređaja stavlja se na nadlakticu, spojena je na digitalni aparat koji se nalazi u malenoj torbici , a koji vrši mjerenja i pamti rezultate. Budući ova pretraga služi da bi odredili kolike su stvarne vrijednosti vašeg tlaka veoma je važno da se obavljaju svakodnevne aktivnosti kao inače. Jedina stvar koja se treba izbjegavati je kupanje i tuširanje.
Bitno je naglasiti da se na rizike za razvoj visokog krvnog tlaka može utjecati promjenom štetnih životnih navika poput:
- smanjenjem unosa soli
- uravnoteženom pravilnom prehranom
- prestankom pušenja
- izbjegavanjem prekomjernog pijenja alkohola
- redovitom tjelesnom aktivnosti
- održavanjem normalne tjelesne težine.