Pitali smo dermatologa koji su uzroci pojave akni i kako ih se liječi
Koža je naš najveći organ i svojevrsna zaštitna barijera. Štiti nas od utjecaja i ulaska štetnih tvari izvana te sprječava gubitak elektrolita i vode iz organizma. Akne (lat. Acne vulgaris) su najčešća dermatološka bolest, odnosno upalno oboljenje kože.
Svi oblici akni zahtijevaju liječenje, no pritom ne postoji univerzalan pristup nego ga treba prilagoditi svakom pacijentu. Aknama su zahvaćena masnija područja kože, osobito lice, gornji dio vrata – ispod brade, ramena, leđa, područje dekoltea i nadlaktica.
Dermatologa dr. Tomislava Duvančića iz Zdravstvenog centra NovaMed pitali smo što uzrokuje akne te kako ih liječiti:
Koji su glavni uzroci akni?
Pojava akni je posljedica istovremenog djelovanja više čimbenika među kojima je najznačajniji hormonski status, tj. povećana razina androgenih hormona u muškaraca, odnosno povećane androgene značajke progesterona kod žena uz utjecaj drugih hormona. Navedena promjena hormonskog statusa uzrokuje povećanje žlijezda lojnica i povećanu proizvodnju loja, osobito na licu, čelu, leđima i prsištu, što dovodi do nastanka komedona kao prethodnika akni. Konačno, značajan utjecaj na nastanak akni ima prisutnost i kolonizacija specifičnih bakterija, tzv. Propionibacterium acnes, koje uzrokuju upalu u dlačnim folikulima i glavni su uzrok gnojnih akni.
Koji su načini liječenja akni?
Liječenje akni ovisi prvenstveno o stadiju bolesti, tj. o tome koliko su akne izražene, te kakav je tijek bolesti. Kod blažeg oblika akni bit će dovoljni topikalni (lokalni) pripravci poput azelaične kiseline, benzoil peroksida, retinoida, te antibiotskih losiona. U težim slučajevima koriste se sistemski antibiotici i izotretinoin, obavezno pod liječničkim nadzorom. Ovdje treba naglasiti da je liječenje akni uvijek vrlo individualno prilagođeno i najčešće se koristi kombinacijska terapija, tj. istovremena primjena više različitih pripravaka. Stoga je osobito važno akne liječiti kod iskusnog liječnika koji će znati na pravi način prilagoditi terapiju, tim više što se radi o kroničnoj bolesti koja najčešće traje godinama.
Postoji li način za spriječiti pogoršanje akni?
Najbolji način za sprečavanje pogoršanja akni je adekvatna terapija za postojeće akne. U slučaju prisutnosti komedona, najdjelotvornijom terapijom za sprečavanje nastanka ili pogoršanja akni pokazali su se topikalni retinoidi (npr. tretinoin, izotretinoin, adapalen). Prehrana kod akni, suprotno još uvijek uvriježenom mišljenju, ima samo ograničeno značenje i to uglavnom kod odraslih osoba s aknama kod kojih je ustanovljena određena povezanost sa hranom koja sadrži više masnoća poput mlijeka i mesa, kao i sa hranom i pićem sa visokom koncentracijom šećera. Stoga se navedenu hranu preporuča izbjegavati ili svesti na minimum.
U našem centru posebnu pažnju posvećujemo liječenju akni kod tinejdžera, gdje u suradnji dermatološke ambulante i našeg kozmetičkog studija, osim lokalne i sistemske terapije dermatologa možemo ponuditi i dermoestetsku fazu: čišćenje lica, mikrodermoabraziju, kemijske pilinge, IPL tretmane… , te ostale tretmane koje prilagođavamo i kombiniramo kod svakog klijenta individualno.
Pripravke za čišćenje kože također treba koristiti umjereno i pritom izbjegavati preagresivne tvari. Najčešće se ovdje preporuča micelarna otopina dva puta dnevno.
Akne su problem s kojim se susreće velik broj ljudi svih uzrasta, a za poboljšanje treba vremena. Za liječenje akni potrebno je strpljenje i suradnja s dobrim dermatologom, stoga ne odustajte i pratite upute svojeg liječnika!