Svjetski dan hepatitisa obilježava se svake godine 28. srpnja u cilju podizanja svijesti javnosti o važnosti prevencije, ranog otkrivanja i liječenja virusnih hepatitisa.
Glavni cilj Svjetske zdravstvene organizacije je eliminacija hepatitisa do 2030. godine što se kani postići provedbom preventivnih mjera od kojih je cijepljenje najvažnija, te ranim otkrivanjem zaraženih i liječenjem svih oboljelih. Datum 28. srpnja je izabran u čast profesora Barucha Samuela Blumberga, koji je zbog otkrića virusa hepatitisa B 1976. godine dobio Nobelovu nagradu za medicinu.
Hepatitis znači upala jetre, a mogu ga uzrokovati razni otrovi, neki lijekovi, neke druge bolesti, alkohol, te bakterijske ili virusne infekcije.
Virusi hepatitisa A i E prenose se oralnim putem, zagađenom hranom i vodom i najčešći su u zemljama niskog higijenskog standarda. Hepatitis A i E, koji se naziva i „zarazna žutica“ ili „bolest prljavih ruku“, uzrokuju akutnu, prolaznu bolest, a u Hrvatskoj se pojavljuju samo sporadično.
Virusni hepatitisi B i C prenose se zaraženom krvlju i tjelesnim tekućinama te spolnim putem, a često imaju blage ili čak nikakve simptome, no mogu prijeći u kroničnu bolest.
Kada hepatitis prijeđe u kronični oblik, to može dovesti do raka ili ciroze jetre. Hepatitis C u čak 85% slučajeva prelazi u kronični oblik. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj od kroničnog hepatitisa C boluje oko 40 000, a od kroničnog hepatitisa B oko 25 000 ljudi. Mnogi od njih još ne znaju da su zaraženi.
Vrlo je važno educirati se o hepatitisu te shvatiti načine zaraze i prevencije, a ranim otkrivanjem moguće je spriječiti teže bolesti jetre. U Zdravstvenom centru NovaMed u okviru gastroenterološke ambulante možete obaviti ultrazvučni pregled jetre te laboratorijsku dijagnostiku.